Wręczenie Nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury | Nina Nu

Burmistrz Giżycka, na podstawie złożonych wniosków oraz własnej inicjatywy, przyznał laureatom nagrody pieniężne w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2020 rok, na łączną kwotę 7 000 zł.

 

Z powodu epidemii nie odbędzie się organizowana co roku uroczysta gala. Nagrody wręczono laureatom indywidualnie. Jedna z laureatek, Nina Nu Monika Wierzbicka, odwiedziła Burmistrza w piątek 14 stycznia 2022 r. Sylwetkę nagrodzonej, wybitnej giżycczanki, z której sukcesów jesteśmy niezmiernie dumni, prezentujemy poniżej.

 

Nina Nu Monika Wierzbicka | 1000 zł 

 

Za całokształt dotychczasowej działalności; wokalistka, autorka tekstów, współkompozytorka; w 2019 r. wydała płytę,  pn.: „Głos Dawnych Mazurów” z wierszami poetów mazurskich żyjących w XIX i początkach XX wieku, m. in. Michała Kajki, Gotfryda Bendziułły, Tobiasza Stullicha, Jana Luśtycha  czy Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego; ludzie ziemi, nauczyciele, działacze społeczni ci znani i ci, których już nie pamiętamy, mówią swoim głosem o sprawach, które ich dotyczyły: o miłości, o ojczystym języku, o radości i zachwycie nad miejscem, w którym przyszło im żyć; wiersze śpiewane są po polsku, nie zabrakło akcentu języka mazurskiego.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z najnowszym dziełem artystki Zielony Lasek - najstarszą drukowaną ludową pieśnią mazurską https://www.youtube.com/watch?v=R1jKnXaCez8

Zostawiamy także link do strony poświęconej dawnej poezji mazurskiej http://www.dawnapoezjamazurskawpiosence.pl/


Nagrody burmistrza w dziedzinie kultury (zarządzenie nr 771/2021 Burmistrza Miasta Giżycka) przyznawane są w Giżycku od 2006 roku i trafiają w ręce wybitnych osobowości, osób współtworzących kulturalne Giżycko i wywierających duży wpływ na kierunek rozwoju kultury w naszym mieście.

 

fot. 1,2 - gizycko.pl/ K. Zadroga, fot. 3,4 - K. Trzaskalska