Zabytki

Zabytki

Scroll Indicator
Kontakt Biuletyn Informacji Publicznej

Wieża ciśnień

Fala

Wieża ciśnień, zwana też wodną, zbudowana została w 1900 r. w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły. Wieża przez 96 lat pełniła swoją wodociągową rolę, służąc zaopatrywaniu mieszkańców dawnego Lötzen, a potem Giżycka w wodę.

Po utracie swojej podstawowej funkcji, została wykupiona przez prywatnego przedsiębiorcę, co uratowało zabytek przed zniszczeniem. Obecnie pełni rolę punktu widokowego, ale też stanowi symbol połączenia nowoczesności z przeszłością. Wieża ciśnień zdecydowanie wyróżnia się w giżyckim krajobrazie. Ma 25 metrów wysokości. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Giżycku.

 

Wieża Ciśnień

 

Wieża jest zagospodarowana na cele turystyczne, w sezonie można tu wejść, zwiedzić trzy piętra, w których rozlokowane są ciekawe eksponaty i pamiątki związane z historią regionu. Na dole jest też sklepik z pamiątkami. Najciekawszy jest niewątpliwie taras widokowy tuż nad kawiarnią. Można wejść na samą górę, pokonując 129 schodów, albo też skorzystać z nowoczesnej windy. 

 

Na wysokości 162 m nad poziomem morza widok jest naprawdę rozległy. Sama wieża ma 25 m wysokości. Jest tam również kawiarenka, gdzie można skosztować smacznych lodów, wypić dobrą kawę, a być może spróbować, jak smakuje ciastko wieżówka, które tylko tu można dostać. Nasyciwszy ciało, warto spędzić trochę czasu podziwiając widoki z wieży. Z jednej strony widzimy rozległą taflę jeziora Niegocin, z drugiej błękitne Kisajno. Pomiędzy zabudowa miasta – i ta zabytkowa, i ta nowoczesna, wtulona w duże tereny zieleni. Chociażby dla tego widoku warto odwiedzić giżycką wieżę ciśnień i to na pewno nie raz.

 

Wieża CiśnieńWieża CiśnieńWieża CiśnieńWieża Ciśnień

 

Wieża Ciśnień i Wzgórze św. Brunona - zaprasza Ewa Ostrowska