Sklep Charytatywny | Pomagamy Ukrainie

Z inicjatywy giżycczanina Arkadiusza Chrostowskiego kilka dni temu powstał w Giżycku "Sklep Charytatywny". Uchodźcy z Ukrainy i inne potrzebujące osoby mogą przyjść, wybrać potrzebne rzeczy i wziąć je całkowicie bezpłatnie. Pomysł bazuje na wolontariacie, przydadzą się więc każde ręce do pomocy i prowadzenia sklepiku. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę, przekazując ubrania, ważne by były one w bardzo dobrym stanie , czyste i kompletne. Nie czyścimy więc szaf i nie przekazujemy zużytych rzeczy, to ważne, by z szacunkiem podchodzić do osób, które z tej pomocy skorzystają i wszystkich wolontariuszy, którzy poświęcają czas na przeglądanie i sortowanie dostarczonych ubrań. Akcję wsparła od razu Katarzyna Niewiadomska, bardzo mocno zaangażowana w pomoc uchodźcom z Ukrainy w Giżycku oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zapraszamy więc do giżyckiej Ekomariny, bo tu nieodpłatnie swoją siedzibę otrzymał ten wyjątkowy "sklep".  

 

Aktualizacja 17.03.2022 | Są już dwa sklepy charytatywne w Ekomarinie!
Na parterze budynku głównego drugi sklepik w lok. nr 7 z odzieżą damską i męską.

Lokal udostępnił Zbyszek Sygnowski. W sklepiku na górze dostępna jest odzież dziecięca.
Jakie są aktualne potrzeby, rodzaj odzieży, rozmiary - to wszystko na bieżąco publikowane jest na fb
w grupie społecznej Wolontariusze „sklep charytatywny”.

 

Sklep Charytatywny w Giżycku 

Port Ekomarina | wejście od strony torów

czynne codziennie: godz. 11.00 - 13.00 i 18.00 - 20.00  

pokój 101 na I piętrze ubrania dziecięce

lokal nr 7 parter odzież damska i męska

 

Kontakt: grupa fb Wolontariusze "Sklep "Charytatywny"

Współpraca: Miasto Giżycko Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji & Port Ekomarina Giżycko  

Katarzyna Niewiadomska, Zbigniew Sygnowski

 

 

Poniżej najważniejsze pytania od was i odpowiedzi od organizatora akcji:  

  • "Co to jest "Sklep Charytatywny"?

Jest to miejsce gdzie osoby potrzebujące mogą wziąć ubrania za darmo.  

  • "Skąd bierzemy ubrania"

Ubrania przynoszą ludzi, którzy chcą wspomóc innych. Ważne żeby ubrania były czyste (tzn. wyprane i bez plam) miały wszystkie guziki, działające zamki. Mają to być takie rzeczy jakie sama chciałabyś nosić.  

  • "Pieniądze"

Nikt za nic nie płaci, rzeczy są darmowe. Nikt na tym nie zarabia dlatego potrzebujemy wolontariuszy.  

  • "Co jeśli coś mi się spodoba w sklepie ale nie jestem osobą potrzebującą?"

Weź tę rzecz i albo przynieś inne ubrania albo po konsultacji z nami kup np. bieliznę, buty i zostaw u nas w sklepie. Ważne żeby rzeczy były w obiegu, dzięki temu pomagamy potrzebującym i jesteśmy bardziej eko.  

  • "Co z osobami, które będą próbowały to nadużywać poprzez branie za darmo tych ubrań i sprzedawanie np. na Vinted, olx itp.?

Tutaj pozostaje wiara w dobre ludzkie serducha. Oczywiście jeśli ktoś będzie chciał podstawić pod sklep samochód dostawczy żeby wszystko zabrać to po prostu nie pozwolimy na to.  

  • "Jakie rzeczy są potrzebne"

Ubrania czyste, w dobrym stanie, które chętnie sam/a byś nosiła/nosił. Potrzeby dynamicznie się zmieniają dlatego najlepiej nas pytać - na ten moment są to ubrania młodzieżowe dla chłopców, buty wiosenne, adidasy, ważne żeby były w naprawdę dobrym stanie. 

  • "Co jest niepotrzebne"

Nie przyjmujemy ubrań zimowych bo to już nie rotuje, nie przyjmujemy pościeli, ręczników, kocy, dużo jest też ubranek dla dziewczynek 100-150 cm więc też nie są w tym momencie potrzebne, nie przyjmujemy chemii, kosmetyków, zabawek, wózków itp.  

  • "Dla kogo jest ten sklep"

Ze sklepu mogą korzystać wszyscy.  

  • "Jak można się zaangażować?"

Są dwa sposoby: 1. Przynieść super rzeczy, które szybko trafią do nowych właścicieli. 2. Twoje ręce do pracy - potrzebujemy osób, które pomogą przy sortowaniu, układaniu, prasowaniu. Będą "sprzedawcami" czyli osobami, które np przez 2 godziny w ciągu dnia będą obecne w sklepie - do tego stworzymy grafik gdzie będzie można się wpisywać.  

 

"Bardzo ważne - jeśli wiecie, że gdzieś w mieszkaniach, hotelach czy pokojach przebywają osoby z Ukrainy dajcie im znać żeby przychodzili do naszego sklepu i wybierali sobie ubrania. "Sklep Charytatywny" dopiero powstaje i to jak będzie prężnie działał zależy od nas wszystkich. Każdy może dołożyć swoje rzeczy, ręce do pracy ale także pomysły na lepsze funkcjonowanie."  

 

My oczywiście życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za rozwój tak szczytnej idei!    

 

 

Opracowanie na podstawie informacji organizatora: BPS M. Kulas-Szyrmer

Grafika nagłówek: pixabay.com