Nina Nu odebrała Nagrodę Burmistrza w dziedzinie kultury

Monika Wierzbicka, szerokiej publiczności znana jako Nina Nu to jedna z laureatek nagrody Burmistrza Giżycka w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Jej działania i twórczość w 2021 r. zostały dostrzeżone i docenione.

Artystka nie mogła pojawić się na oficjalnej uroczystości wręczania wyróżnień, która odbyła się 30 czerwca w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury. Swoją statuetkę odebrała 22 lipca w Urzędzie Miejskim z rąk zastępcy burmistrza, pana Cezarego Piórkowskiego. 

 

Burmistrz Giżycka, na podstawie złożonych wniosków oraz własnej inicjatywy, przyznał laureatom nagrody pieniężne w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, na łączną kwotę 10 000 zł.

Monika Wierzbicka i Cezary Piórkowski

Nagrodę przyznano za całokształt dotychczasowej działalności artystycznej. Monika Wierzbicka to wokalistka, autorka tekstów, współkompozytorka, autorka scenariusza spektaklu słowno-muzycznego „Mazurska opowieść, czyli jak do szkoły zdawano”, który powstał w ramach pracy stypendialnej w 2021 r. jako kontynuacja przedsięwzięcia „Głos Dawnych Mazurów”. Organizowane przez nią spotkania z seniorami zrzeszonymi przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Giżycku zaowocowały również zawiązaniem grupy śpiewaczej Mazurska Fala z Giżycka.    

Monika Wierzbicka i Cezary Piórkowski

 

Pozostali laureaci nagród w dziedzinie kultury:

 

Zarządzenie nr 940/2022 Burmistrza Miasta Giżycka z dnia 30 czerwca 2022 r. w sprawie przyznania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w Gminie Miejskiej Giżycko 

 

Janina Knap | 1000 zł

urodzona w Giżycku, po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnym mieście, uczyła się w Liceum Plastycznym w Supraślu, a następnie podjęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ich ukończeniu zajmowała się między innymi ilustrowaniem podręczników szkolnych, projektowaniem graficznym książek, gazet i reklam. Graficzka, ilustratorka i fotograf. Swoje prace malarskie prezentuje na wystawach w Giżycku, na Mazurach i całym kraju. Od pięciu lat prowadzi zajęcia plastyczne na Giżyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W 2021 r. Janina Knap dołączyła do zajęć nowy, cenny element - mikrowykłady o kierunkach

 

Piotr Pułjanowski | 1000 zł 

Piotr Pułjanowski urodził się w Dobrym Mieście, od 1991 roku mieszka w Giżycku i pracuje w naszym mieście jako szewc. Szewstwo, nie tylko w Giżycku, jest zawodem zanikającym. Pan Piotr ma ogromne zasługi w kontynuacji tego rzadkiego rzemiosła, o ogromnym znaczeniu dla kulturowej tkanki miasta. Przyczynia się to do zachowań proekologicznych. Dzięki profesjonalnym usługom mieszkańcy mogą przedłużyć żywotność swojego obuwia, w zakładzie można dokonać również innych napraw związanych z przedmiotami wykonanymi ze skóry, a każda wizyta powiązana jest jak podkreślają mieszkańcy, z doświadczaniem ogromnej kultury dnia codziennego.

 

Jolanta Rejs | 1000 zł

Rejs zrealizowała w 2021 r. dwa ważne przedsięwzięcia, współtworzące kulturalne Giżycko. Podjęła się przygotowania wystawy plenerowej „Giżycko. Pamięć i pragnienia” w Porcie Ekomarina, która przez kilka miesięcy przyciągała zainteresowanie i wywoływała podziw mieszkańców miasta oraz gości.  Na wystawę złożyły się dawne i współczesne fotografie, plakaty i mapy.  Autorskim zamysłem wystawy było ukazanie symbiotycznego związku Giżycka z jeziorem Niegocin, stąd również obecność żeglarstwa, w tym regatowego. Dzięki Jolancie Rejs po raz pierwszy w dziejach miasta doszło do takiego zbliżenia Sztuki i Sportu. Wystawie towarzyszył wernisaż wybitnej pracy Jolanty Rejs, pokazywanej już w galeriach Londynu, na Międzynarodowym Triennale Sztuki w Krakowie oraz w galerii Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Wernisaż miał niepowtarzalny, performatywny charakter. Dzieło Jolanty Rejs nosi tytuł „Miłość nigdy nie ustaje” i jest żaglem graficznie zapisanym dawnymi mazurskimi pocztówkami, i nagrobkami. To żagiel olimpijskiej klasa Laser, na której też giżyccy żeglarze osiągają sukcesy. Tym razem dzieło sztuki przypłynęło z jeziora i jego prezentacja odbyła się na nabrzeżu. W trakcie finisażu wystawy odbyły się regaty między łodzią z żaglem Jolanty Rejs oraz łódką, na której wystartowała jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek Giżyckiej Grupy Regatowej. Nieznacznie wygrała Sztuka ze Sportem.

Absolwentka Royal Academy Schools, Royal Academy of Arts (2012) i Goldsmiths College, University of London (2009). Laureatka między innymi Grand Prix Quadriennale Polskiego Linorytu i Drzeworytu, British Institution Award oraz Glenfiddich Artist in Residence. Prace Rejs prezentowane były na Triennale Polskiej Grafiki, Jerwood Drawing Prize, Multiplied, The London Original Prints, MOT International Projects, Bite: Artists Making Prints, Summer Exhibition, Royal Academy of Arts oraz wielu innych.  

 

Jerzy Piekarski | 1000 zł

Znany nie tylko w giżyckim środowisku kulturalnym animator form artystycznych, a także założyciel i właściciel Centrum Animacji KOA w Giżycku. Od dwudziestu lat Pan Jerzy jest również organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Klasycznej w Kościele Ewangelickim w Giżycku (dawniej Giżyckie Koncerty Organowe). Swoją działalnością i zaangażowaniem znacząco wpływa na krzewienie szeroko pojętej kultury wśród lokalnej społeczności. Wieloletnie doświadczenie zawodowe, dorobek organizacyjny, a także profesjonalizm, sprawiają, że realizowane przez niego artystyczne przedsięwzięcia to gwarancja solidności oraz przeżyć kulturalnych na najwyższym poziomie. Działalność Pana Jerzego przyczyniła się do budowania bardzo wysokiej kultury w naszym mieście, z czego korzysta wiele pokoleń, zarówno mieszkańców, jak i przybywających do Giżycka gości. Spośród wielu artystycznych dokonań należy również podkreślić zasługi prowadzenia formacji teatralnej „Na luzie” oraz koła teatralnego na Giżyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.        

 

Alina Skupińska | 1000 zł

Wieloletni dyrygent giżyckiego Kameralnego Chóru Cantabile i wieloletnia dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Giżycku. Pani Alina Skupińska z wielką inicjatywą i konsekwencją realizuje kulturalne projekty w utworzonej w 2019 r. nowoczesnej sali koncertowej przy PSM. W 2021 r. organizatorka pierwszej edycji Letnich Koncertów Fortepianowych i Kameralnych w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej oraz wielu innych wydarzeń kulturalnych na najwyższym, artystycznym poziomie. Działalność obiektu jest niezwykle ważna dla rozwoju kultury w naszym mieście, od dnia inauguracji jest gospodarzem wielu prestiżowych koncertów z udziałem znakomitych artystów. Działalność Pani Aliny Skupińskiej ma nieoceniony wpływ na kształtowanie, krzewienie i rozwój kultury w naszym mieście poprzez m.in.: organizowanie różnych koncertów (absolwentów, mikołajkowych, andrzejkowych, jubileuszowych), w tym wysokiej klasy koncerty Filharmonii Narodowej. Wiele wydarzeń odbywających się w Giżycku uświetniają występy uczniów oraz nauczycieli PSM I st. Profesjonalizm Pani dyrektor, jej pasja, zaangażowanie i artystyczna otwartość przyczyniły się do upowszechniania piękna muzyki, co znajduje szerokie uznanie wśród publiczności. Pani Alina Skupińska stworzyła także warunki sprzyjające rozwojowi kulturalnemu naszego miasta oraz nieustannie rozwija talenty uczniów giżyckiej Szkoły Muzycznej.              

 

Zbigniew Waszkielewicz | 1000 zł

Ceniony aktor, reżyser teatralny, pisarz, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Ruchu i Dźwięku IOTA. W roku 2021 Teatr IOTA obchodził jubileusz 35-lecia istnienia. Własny, autorski teatr w kolejnych spotkaniach widza i aktora, angażuje również mieszkańców Giżycka, spektakle odbywają się w salach teatralnych, a także w ramach widowisk plenerowych. Teatr występował w całym kraju i za granicą, cykliczne wydarzenia kulturalne organizowane są również w naszym mieście, stanowią niezwykle ważną część życia kulturalnego Giżycka i Mazur.    

 

Bogdan Żołądkiewicz | 1000 zł

Przyznana nagroda za promocję Giżycka poprzez coroczną organizację imprezy hiphopowej "Mazury Hip-Hop Festiwal".        

 

Paweł Adamski (Outdoor Cinema) | 1000 zł

Promocja Giżycka poprzez coroczną organizację Kina Letniego w Porcie Ekomarina.        

 

Irena Ilczyszyn | 1000 zł

Giżycczanka, która swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Giżycku. Studiowała wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Artystka znalazła się w finale m.in. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”, czy „Stacja Kutno” Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory. Laureatka festiwali wokalnych, z osiągnięciami w 2021 roku: I miejsce na 1 Wojewódzkim Konkursie „Sieć Wokalna”, Grand Prix Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki „Kryształowa Nuta”, I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu o „Złoty Grzejnik”, II miejsce na Ogólnopolskim Młodzieżowym Festiwalu Piosenki „Hoffer Superhit Festival” 2021 w Działdowie. Występowała na deskach Filharmonii Pomorskiej w projektach „Kolęda Nocka” oraz „Dumne One” (kierownictwo muzyczne Adam Lemańczyk) u boku legendarnych wokalistek polskiej sceny muzycznej Krystyny Prońko oraz Kayah. Artystka pisze również autorskie utwory. Obecnie pracuje nad debiutancką płytą, w lutym 2021 ukazał się jej pierwszy singiel „Lose Myself”.  

 

Fot.: gizycko.pl/ JMK