mObywatel | Uwaga na fałszywe wiadomości

Niestety phising nadal jest wykorzystywany przy wyłudzaniu danych. Z apelem o zachowanie ostrożności zwraca się do giżycczan Inspektor Ochrony Danych Osobowych Urzędu Miejskiego w Giżycku Katarzyna Furmaniak. 

Oszuści podszywają się pod rządową aplikację mObywatel. Chcą wyłudzić dane użytkowników. Internetowi przestępcy wysyłają fałszywe wiadomości SMS, w których informują, że w skrzynce odbiorczej mObywatel czeka wiadomość i proszą o zalogowanie się np.

 

"UWAGA w skrzynce odbiorczej mObywatela znajduje się nowa wiadomość. Zaloguj się do portalu używając linku poniżej: https://rb.gy/..."


Nie daj się nabrać - taki SMS to próba oszustwa!

Umieszczony w wiadomości link prowadzi na fałszywe strony podszywające się pod strony rządowe. Przykład fałszywej domeny: obywatel[.]cloud

 

Zachowaj ostrożność

Cyberprzestępcy próbują wykorzystać popularność rządowych usług cyfrowych oraz aplikacji, podszywając się pod instytucje publiczne. Pamiętaj, gdy dostajesz wiadomość o Twoim koncie użytkownika z różnych serwisów internetowych np. o wstrzymaniu usługi, oczekującej wiadomości, czy innych komunikatach wymagających Twojej pilnej reakcji, nie klikaj bezpośrednio w link z takiej wiadomości. Wejdź na stronę instytucji samodzielnie i sprawdź, czy przesłana informacja jest prawdziwa.

 

Pamiętaj o zasadach cyberhigieny, czyli zwykłych, codziennych czynnościach, które podnoszą Twoje bezpieczeństwo online. Znajdziesz je w naszej bazie wiedzy o cyberbezpieczeństwie w zakładce ,,Dla każdego – cyberhigiena”.

 

WAŻNE! – Reaguj

Jeżeli podejrzewasz oszustwo internetowe lub otrzymałeś podejrzane wiadomości SMS-em lub e-mailem - prześlij zgłoszenie do CERT Polska (CSIRT NASK), który jest jednym z trzech Zespołów Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego na poziomie krajowym.

 

Jak przekazać zgłoszenie?

  •     na stronie: https://incydent.cert.pl
  •     e-mailem: cert@cert.pl
  •     SMS-em: 799 448 084  (należy przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie – nie wycinaj linku czy fragmentów treści)