Scroll Indicator
Kontakt Biuletyn Informacji Publicznej

2021-05-30

Koronawirus

Dobry wieczór. Nurtuje mnie pytanie, czy statystyka wskazujaca liczbe zgonow ze stanem na dz.19.05.2021 dotyczyła zgonow z dnia poprzedniego, czyli 18.05.2021? Liczba zgonow jest zadziwiająco duża... podajecie Państwo, że było ich aż 15. Otóż właśnie 18.05.w szpitalu w Giżycku zmarł mój mąż. Osierocil 9letnie dziecko, stąd też moje pytanie, czy wskazana liczba zgonow obejmuje osoby przebywające w szpitalu, jeśli nie, to czy posiadają Państwo wiedzę, ile faktycznie zgonow było 18 05.2021 w Giżycku szpitalu? Będę niezmiernie wdzięczna za udzielona mi odpowiedź. Pozdrawiam

Autor pytania: a*****@wp.pl

Ikona

Odpowiedź

2021-06-01

Podane statystyki dotyczą dnia poprzedzającego. Na stronie mojegizycko.pl opieramy się wyłącznie na statystykach ze strony gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2 Dane z dnia 19 maja również pochodziły z ww. źródła. Poniżej przedstawiamy metodykę pozyskiwania danych przez Ministerstwo Zdrowia:

  1. Dzienna liczba zakażonych = liczba osób z pozytywnym wynikiem zaraportowanych przez laboratoria do systemu EWP w ciągu ostatniej doby (osoby z unikalnym numerem PESEL)
  2. Korekty – w systemie raportowym, w indywidualnych przypadkach wyniki mogą zmienić się wstecznie na skutek wprowadzanych korekt. Korekty mogą dotyczyć również danych adresowych lub danych osobowych. Co za tym idzie, globalna liczba przypadków będzie wyliczana na każdy dzień od nowa, a zmiana tej wartości w określonym przedziale czasu może nie być równa sumie wszystkich nowych przypadków zaraportowanych w poszczególnych dniach tego okresu.
  3. Pozytywne wyniki testów antygenowych i komercyjnych są uwzględniane na bieżąco w prezentowanych danych
  4. Zgony uwzględniają zarówno śmierć danej osoby wyłącznie z powodu COVID-19, jak i współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. W indywidualnych przypadkach, po weryfikacji medycznej lub ponownym zaraportowaniu powód zgonu danej osoby może zostać zmieniony. 
  5. W raportach dziennych występują przypadki zaraportowania wyniku dodatniego bez przypisania do konkretnego województwa i powiatu, w związku z brakiem adresu pacjenta po stronie laboratorium. Wskazani pacjenci będą przypisywani do województw i powiatów przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.