Każdy z nas jest potencjalnym dawcą narządów, dopóki sam nie wyrazi sprzeciwu

Każdy może zostać dawcą narządów, tkanek lub komórek do przeszczepienia. Zgodnie z prawem, mogą być one pobrane od każdego, kto nie sprzeciwił się temu za życia, czyli nie złożył sprzeciwu pisemnie, ustnie lub poprzez wpis w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.

Trzeba podkreślić, że prawo nie daje uprawnień rodzinie do decydowania o pobieraniu bądź niepobieraniu cudzych komórek, tkanek i narządów w celu ich przeszczepienia innej osobie. Każdy z nas jest potencjalnym dawcą narządów, dopóki sam za życia nie wyrazi sprzeciwu.

 

Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną z udziałem znanych osób ze świata kultury i osób, które same zostały dawcami lub czekają na przeszczep, pt. "Solidarnie dla transplantacji". Głównym celem akcji jest zwiększenie dostępności leczenia przeszczepami w Polsce i przybliżenie się do europejskich wskaźników w zakresie liczby dokonywanych transplantacji. Na stronie http://zgodanazycie.pl, poza najważniejszymi informacjami o akcji, znajduje się także specjalny formularz świadectwo woli pozwalający na wyrażenie swojej pozytywnej postawy wobec dawstwa. 

 


Do Urzędu Miejskiego w Giżycku wpłynęła anonimowa PETYCJA W SPRAWIE ZWIĘKSZENIA ŚWIADOMOŚCI PRAWNEJ DOTYCZĄCEJ TRANSPLANTACJI WŚRÓD LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI


 

Miasto Giżycko, mając na uwadze szerzenie idei transplantologii, w czerwcu 2020 r. podpisało porozumienie o współpracy partnerskiej z Fundacją dla Transplantacji – zostaw serce na ziemi, reprezentowaną przez Prezesa Fundacji dr. n. med. Zygmunta Kalicińskiego.  

 

Fundacja dla Transplantacji poprzez całą swoją działalność, a szczególnie akcje, takie jak #12godzinDlaŻycia, #ZostawSerceNaZiemi nieustannie zabiega o zwiększenie świadomości społecznej na temat przeszczepiania narządów i gotowości do dzielenia się swoim ciałem po śmierci. Więcej o akcji.  

Fot. gizycko.pl

 

W ramach współpracy Miasto Giżycko patronuje również organizowanemu przez Fundacje Dla Transplantacji – Zostaw Serce na Ziemi, FESTIWALOWI 12 GODZIN - SERCE MAZUR. Festiwal propaguje cele Fundacji, którym jest m.in zbiórka na aparaturę The OCS Heart Trans Medic – zaawansowanego sprzętu służącego do transportu pobranego do przeszczepu serca, pozwalający na wydłużenie przydatności organu do wszczepienia z 4 do 12 godzin.

 

RELACJE Z DOTYCHCZASOWYCH EDYCJI

 

EDYCJA 2020

EDYCJA 2022

 

STRONA FUNDACJI DLA TRANSPLANTACJI


Informacje:

https://zgodanazycie.pl/

https://bip.gizycko.pl/petycja

https://dlatransplantacji.pl/

 

Fot. nagłówkowe: eodd2022.eu