Galeria Sztuki Schron

Galeria Sztuki Schron

Informacje
Podczas pobytu w Giżycku warto wybrać się na spacer do nowopowstałego obiektu na kulturalnej mapie Giżycka - Galerii Sztuki Schron. Bdynek wyglądający na 100-letni, w rzeczywistości wybudowany w 2023 roku. Projekt zakładał użycie starych materiałów budowlanych. Wykorzystano 25 tys. starych cegieł, 3 tys. dachówek oraz 70 gąsiorów. Wszystkie okna, drzwi, posadzki, mają ponad 100 lat. Nawet część więźby dachowej wykonana jest ze starych belek. Stary piec kaflowy ponownie postawiony przez zduna dodaje uroku wnętrzu.

Galeria Sztuki to ekspozycja światowej i polskiej sztuki od dzieł Starych Mistrzów poprzez awangardę do sztuki współczesnej. Kolekcja oryginalnych dzieł sztuki powstawałą 30 lat. Teraz bezpłatnie mieszkańców i turystów udostępniono ponad 10 najcenniejszych dzieł artystów m.in.: Rembrant, Durer, Picasso, Dali, Beksiński, Starowieyski.

Za galerii wchodzimy do schronu przeciwlotniczego. Zrewitalizowany, poniemiecki schron wybudowano w 1944 r., mógł pomieścić 450 osób. W korytarzach znajdują się fotogramy - zdjęcia Lotzen sprzed I i II wojny światowej oraz Łuczan i Giżycka po 1945 roku.

Otwarte od wtorku do niedzieli w godz.:
12.00 - 17.00