Zainwestuj w Giżycku

Zainwestuj w Giżycku

Scroll Indicator
Kontakt Biuletyn Informacji Publicznej

Dlaczego warto tu zainwestować?

Fala

 

Giżycko to najlepsze miejsce by spełniać marzenia, realizować się, by codziennie łapać wiatr w żagle do kolejnych wyzwań. To miejsce wyjątkowe. Giżycko to skrawek lądu otoczony z każdej strony wodą, przecięty trzema kanałami, położony nad brzegami jez. Kisajno i Niegocin. To tutaj są najlepsze warunki do żeglowania, latania bojerem lub surfowania po zamarzniętej tafli jeziora.

 

Giżycko przez wielu (słusznie) określane mianem Wodniackiej Stolicy Polski, przyciąga swymi naturalnymi warunkami przyrodniczymi i ciekawymi wydarzeniami, które dostarczają pozytywnej energii i emocji. Otaczające tereny to idealne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej. Przebywając tu, warto też odwiedzić unikatową w skali kraju i świata, leżącą na tzw. Wyspie Giżyckiej klimatyczną XIX-wieczną Twierdzę Boyen, o wyjątkowej wartości historycznej i wysokich walorach turystycznych. 

 

 

U nas oddycha się pełną piersią i to nie tylko dlatego, że miasto ma duży potencjał oraz wiele możliwości rozwoju i samorealizacji. Mamy po prostu najwyższej jakości powietrze. Tutaj oddycha się naprawdę, bo mazurskie powietrze jest wyjątkowe. Wyjątkowo czyste.

 

Ciekawostką może być również to, że Giżycko to miasto słoneczne. Pada u nas o wiele rzadziej niż u sąsiadów. Niektórzy twierdzą, że to zasługa jezior, które parując wytwarzają specyficzny mikroklimat. Inni przekonują, że to zasługa samych mieszkańców, którzy  tak gościnnie i otwarcie witają turystów. Zapewne znaczenie ma i jedno i drugie…

Tu znajduje się również jeden z największych garnizonów w Polsce, jeden z siedmiu ośrodków przygotowań olimpijskich, to tu mieszkają najbardziej kreatywni ludzie na świecie! Naszą dumą są oczywiście żeglarze, mistrzowie świata, Janek Małecki, Julia Szmit i wielu młodych zdolnych sportowców, rozwijających swoje umiejętności przy nieocenionym wsparciu rodziców, pod okiem znakomitych giżyckich trenerów.

 

Nie mam wątpliwości, że mieszkamy we wspaniałym miejscu. Zapraszam więc do Giżycka, by poznać wyjątkowych ludzi i wyjątkowe walory miasta leżącego w samym sercu Krainy Wielkich Jezior, uznanych za najpiękniejszy region w Europie i jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie.

 

Wojciech Karol Iwaszkiewicz  

Burmistrz Giżycka

 

DLACZEGO WARTO INWESTOWAĆ W GIŻYCKU?


Potencjał Gospodarczy

 

Giżycko to największe miasto, leżące w samym centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, uznanych za najpiękniejszy region w Europie i jedno z 14 najpiękniejszych miejsc na świecie. Miasto poza tym, iż pełni rolę głównego ośrodka wczasowo-turystycznego Krainy Wielkich Jezior Mazurskich jest również ważnym ośrodkiem gospodarczym województwa warmińsko-mazurskiego.

Miasto prężnie rozwinęło się w ciągu ostatnich kilku lat i wszystko wskazuje na kontynuację tego trendu w przyszłości. Liczne projekty z dofinansowaniem Unii Europejskiej z roku na rok podnoszą jakość i standard tkanki miejskiej. Stałe nakłady na budowę i poprawę infrastruktury sprawiły, że miasto jest w pełni uzbrojone. 

 

Inwestycje, które realizuje Gmina Miejska Giżycko można na bieżąco obserwować na stronie:

www.inwestycje.gizycko.pl

 

W celu promocji ogromnego potencjału gospodarczego Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, Giżycko uczestniczyło w projekcie „7 Cudów Mazur” realizowanego w partnerstwie, tworzonego przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 jako Lidera projektu oraz 11 gmin: miasto Giżycko, gmina Giżycko, Węgorzewo, Miłki, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki, miasto Mrągowo, gmina Mrągowo oraz Ryn. Lokalne firmy i gospodarka Krainy Wielkich Jezior Mazurskich mają stać się konkurencyjne w skali kraju i rozpoznawalne za granicą jako silna marka WJM. To pierwszy na taką skalę, o takim charakterze i zasięgu projekt promocji gospodarczej, nie tylko w regionie, ale również w kraju. Szczegółowe informacje o projekcie tutaj.

     


Współpraca z przedsiębiorcami

 

 

W zakresie podstawowych informacji oraz rejestracji lub pomocy dot. rejestracji działalności gospodarczej w CEiDG, pierwszym kontaktem jest Punkt Obsługi Klienta. Ponadto w Urzędzie funkcjonuje Punkt Obsługi Inwestora, w którym wykwalifikowana kadra oferuje pomoc w wyborze najlepszej lokalizacji inwestycyjnej.

 

Miasto tworzy sprzyjający klimat dla inwestorów dowodem czego jest chociażby utworzenie w 2014 roku Społecznej Rady Gospodarczej, działającej przy burmistrzu miasta, skupiającej lokalny biznes, dyrektorów i właścicieli największych firm z terenu miasta i powiatu, przedstawicieli giżyckich stowarzyszeń przedsiębiorców, cechu rzemiosł oraz przedstawicieli spółdzielni. W ramach współpracy odbywają się m.in. comiesięczne spotkania z Burmistrzem, co ważne poza murami urzędu, by w luźniejszym klimacie porozmawiać o bieżących tematach ważnych dla przedsiębiorców, o ich pomysłach, sugestiach, problemach.

 


Zaufali nam

 

Do firm, które już działają w Giżycku należą m.in.: Mleczarnia OSM Giżycko, Polamp sp. z o.o., Rzońca sp. z o.o.

Doceniając wkład przedsiębiorstw w rozwój miasta kapituła pod przewodnictwem Burmistrza Giżycka każdego roku przyznaje  Nagrody św. Brunona. Nagrody przyznawane, w ośmiu kategoriach dotyczących różnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, m.in. w dziedzinie Gospodarki i Turystyki. Zgłoszenia kandydatur mają charakter otwarty, spośród nominowanych podczas uroczystej gali ogłaszani są laureaci.


 

 

Zdobyte nagrody

Starania Gminy w zakresie aktywnej promocji gospodarczej zostały dostrzeżone niejednokrotnie dostrzeżone, gdyż Giżycko zostało w 2008 roku laureatem ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal” organizowanego przez Polska Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

 

Folder „Inwestuj w Giżycku” ze kondensowaną informacją o gospodarce miasta, zwyciężył w organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie konkursie na najlepsze projekty promocyjne „PRO Warmia Mazury 2013w kategorii Wydawnictwo promocyjne.

 

 

W 2014 r. Giżycko uzyskało tytuł „Gminy na 5!” w rankingu samorządów wyróżniających się w zakresie obsługi klienta – przedsiębiorcy z wykorzystaniem elektronicznych narzędzi komunikacji. Pod lupę wzięto 649 samorządów z całej Polski. Ranking corocznie przygotowuje Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Celem niniejszego badania jest ocena gotowości jednostek samorządu terytorialnego do obsługi drogą elektroniczną inwestorów oraz przedsiębiorców a także innych interesariuszy gmin. Oceniano dwa obszary: możliwość kontaktu elektronicznego z urzędem oraz funkcjonalność oficjalnej witryny internetowej gminy. W celu weryfikacji i oceny gmin biorących udział w badaniu zastosowano między innymi metodę "Tajemniczego klienta”.

 

W 2016 roku nagrodzona została również Twierdza Boyen i miasto jako właściciel obiektu za działania na rzecz rozwoju tego terenu. Nasza fortyfikacja została dostrzeżona i nominowana przez Forum Biznesu do tytułu "Turystycznego Produktu Roku”. Wyróżnienie zostało wręczone podczas Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy, gdzie również zawiązały się rozmowy z Twierdzą Wisłoujście. Nasza Twierdza będzie obecna w Gdańsku, a gdańska na Mazurach. W zgłoszeniu podkreślaliśmy nie tylko potencjał fortyfikacji jako obiektu turystycznego, ale również miejsca z ogromnym potencjałem inwestycyjnym.

 

W roku 2019 Twierdza Boyen uhonorowana została tytułem Top Inwestycje Polski Wschodniej 2019, a rok później Kładka na kanale Łuczańskim znalazła się w gronie najlepszych 10. inwestycji samorządowych nagrodzonych w IX edycji ogólnopolskiego konkursu Top Inwestycje Komunalne 2020. Nagroda ogłoszona została podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach EEC online. Giżycki projekt zdobył również drugie miejsce w głosowaniu czytelników Portalu Samorządowego. 

 

W 2021 r. do Giżycka trafił z kolei złoty medal Akademii Polskiego Sukcesu jako prestiżowe wyróżnienie działań giżyckiego samorządu, a w czerwcu 2022 r. w siedzibie Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Kulturalnego w Warszawie burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz odebrał nagrodę im. gen. Ignacego Prądzyńskiego za wkład naszego miasta w rozwój infrastruktury nabrzeżowej. Nasze miasto jako członek Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie otrzymało wyróżnienie za realizację projektów budowy i przebudowy infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich. Samo Stowarzyszenie odebrało nagrodę Przyjaznego Brzegu. Wyróżnienie przyznawane jest za inwestycje w budowle hydrotechniczne na polskich wodach śródlądowych.

 


Potencjał turystyczny

 

 

Zbiorniki wodne wokół miasta tworzą dogodne warunki dla żeglarstwa, kajakarstwa i sportów wodnych. Kanały łączące jeziora tworzą atrakcyjne szlaki wodne  o długości 170 km łączącej Giżycko z Węgorzewem, Mikołajkami, Rucianem Nidą i Piszem regularnie kursują statki.

 

Imprezy regatowe oraz prestiżowe zawody  żeglarskie. Giżycko jest gospodarzem  Międzynarodowych Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych, Mistrzostw Polski w klasie DZ, Giżyckich Dni Oldtimerów, czy wysokich rangą regat  młodzieżowych jak Puchar Mazur.

 

Miejscem organizacji imprez jest także teren plaży miejskiej, gdzie organizowane są duże koncerty nad jeziorem. Tereny Giżycka i okolic sprzyjają turystyce pieszej, rowerowej, a także konnej. W okresie zimowym jeziora przyciągają amatorów bojerów z całego świata. Miasto jest gospodarzem regat, między innymi o Lodowy Puchar Polski. Warunki zimowe sprzyjają także wędkarstwu podlodowemu. Giżycko dysponuje największą w regionie bazą turystyczną.

 

Wzgórze św. Brunona leży  ok. 1,5 km od centrum Giżycka,  między jeziorem Niegocin a Twierdzą Boyen. Ze wzgórza można podziwiać widok na miasto, jezioro i  okoliczny krajobraz. Znajdują się tam też także altany, ławki i miejsce na ognisko/grilla, dzięki czemu jest to wspaniałe miejsce do spotkań z przyjaciółmi. W samym mieście do licznych jego atrakcji należy most obrotowy z drugiej połowy XIX wieku, czy fragment XIV-wiecznego zamku krzyżackiego (obecnie hotel). W kościele ewangelickim wzniesionym w 1827 roku według projektu Karola Fryderyka Schinkla odbywają się giżyckie Koncerty Organowe. Zabytkowy  kompleks Fortyfikacji Twierdzy Boyen wraz z amfiteatrem, gdzie odbywają się liczne koncerty oraz imprezy cykliczne. Ważnym miejscem jest również giżycka Wieża Ciśnień, która stanowi punkt widokowy, z muzeum i kawiarnią, z którego roztacza się przepiękna panorama miasta oraz  otaczających je lasów i jezior.

 


Potencjał sportowo – rekreacyjny

Mieszkańcy mogą korzystać z bogatej oferty obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak: Obiekty sportowe, Baseny i sauny, Fitness kluby i siłownie, Korty tenisowe, lodowisko.

 


Potencjał kulturalny

Gmina Miejska Giżycko z pomocą Giżyckiego Centrum Kultury tworzy bogatą ofertę kulturalna dla mieszkańców i turystów.

 

Placówki kulturalne

  KALENDARZ IMPREZ NA GIZYCKO.PL: https://gizycko.pl/imprezy-glowna/

 

facebook.com/kursnaGIZYCKO

 


 

Mazurskie samorządy skupione w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, przygotowały specjalne publikacje i informatory gospodarcze, pokazujące potencjał gospodarczy Krainy Wielkich Jezior. W jednym miejscu w tzw. pigułce mamy w bardzo przystępny sposób zilustrowany region i mazurską „11”, czyli miasto i gminę Giżycko, Węgorzewo, Mikołajki, Ryn, Orzysz, Miłki, Pisz, Ruciane-Nidę oraz miasto i gminę Mrągowo, są też ciekawostki, wydarzenia i miejsca, które polecamy, i w których zdecydowanie warto zainwestować. O swoich miejscach mówią nie tylko sami samorządowcy jako gospodarze, ale i przedsiębiorcy, którzy pozytywny klimat biznesowy współtworzą.  

 

Publikacje w wersji drukowanej dostępna są w poszczególnych gminach i informacjach turystycznych, w Giżycku m.in. w Urzędzie Miejskim przy al. 1 Maja 14 w Biurze Promocji i Polityki Społecznej oraz w Biurze Projektów, w Centrum Promocji i Informacji Turystycznej, a także w Porcie Ekomarina i Bibliotece Publicznej.  Poniżej link do wersji elektronicznej folderów „Mazury to Biznes”, które powstał w ramach wspólnej kampanii mazurskich gmin i projektu promocji gospodarczej „7 Cudów Mazur”.

Wizytówka turystyczno-gospodarcza | Giżycko
i Kraina Wielkich Jezior Mazurskich | FOLDERY ONLINE

 

 

Tekst i Foto: Urząd Miejski w Giżycku