Bezpiecznie w szkole i na drodze w Gizycku
PRZEJDŹ WYŻEJ
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Rządowy Program Odbudowy Zabytków
Projekty realizowane z Krajowego Planu Odbudowy
Renowacja infrastruktury cmentarza z I wojny światowej w Giżycku - II etap
Przywrócenie kwatery wojennej z czasów I wojny światowej
Budowa placu zabaw w ramach programu Dostępna Przestrzeń Publiczna | PFRON
„Przebudowa ul. Turystycznej w Giżycku”
Renowacja nagrobków żołnierskich na cmentarzu z I wojny światowej w Giżycku
„Granty Marszałka Województwa dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych” w 2023 r.
Fundusz Sprawiedliwości
Granty Marszałka Województwa dla ROD w 2022 r.
Bezpiecznie w szkole i na drodze w Gizycku
Umiem pływać 2022
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Przebudowa dwóch boisk wielofunkcyjnych przy SP 1
Budowa boiska do piłki nożnej przy SP 4
Nauka jazdy na łyżwach i nauka gry w hokeja
Budowa stadionu lekkoatletycznego w Giżycku – kategoria V A
Mur Carnot’a
Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Zespole Szkół nr 1
Gmina Miejska Giżycko realizuje zadanie pn. „Bezpiecznie w szkole i na drodze w Giżycku – podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym w ramach działań edukacyjnych/profilaktycznych” w ramach Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”, cel szczegółowy nr 2: Podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.
Opis zadania:
- Program profilaktyczny „NOE”:
Program ma otwierać pewien dłuższy proces pozytywnych zmian w związku z problemem alkoholowym i narkotykowym szkoły. Jego celem jest przede wszystkim przekształcenie nieprawidłowych przekonań normatywnych panujących wśród młodzieży, ma on również motywować do podejmowania osobistych postanowień o zaniechaniu danego działania oraz ukazywać sprzeczności między cenionymi wartościami a zachowaniami alkoholowymi. Zwiększa wiedzę młodych ludzi na temat realnych konsekwencji picia i używania innych środków zmieniających świadomość. Zakłada się przeprowadzenie pięciu realizacji dla ogólnej liczby 200 uczniów.
- Program profilaktyczny Debata:
Celem ogólnym programu jest wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej.
Cele szczegółowe:
- wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych i zmiana błędnych przekonań normatywnych (pro-alkoholowych norm środowiskowych),
- klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia,
- wzmocnienie tendencji do podejmowani abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych - osłabienie siły presji rówieśniczej i ze strony środowiska dorosłych – rodziców i nauczycieli.
Zakłada się przeprowadzenie pięciu realizacji dla ogólnej liczby 150 uczniów.
- Szkolenie dla nauczycieli z zakresu profilaktyki alkoholowej i narkomanii:
Zakładamy przeprowadzenie 1 szkolenia w formie on-line ilość osób 11.
- Zakup materiałów kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł:
- a) Materiały profilaktyczne: Narkotyki, to mnie nie kręci 2022/23 – cały pakiet 2000 sztuk ulotek
- b) Uzależnienia behawioralne (ulotki, plakaty) - 2000 sztuk
Zakupione materiały zostaną wykorzystane przez pedagogów w giżyckich szkołach podstawowych do pracy z uczniami, rodzicami i opiekunami.
- Realizacja działań „Bądź bezpieczny na drodze”:
Zakup odblasków 1000 szt.
Zakup ulotek plakatów, alko testów.
Zakupione gadżety i materiały zostaną wykorzystane do działań we współpracy z Komendą Powiatową Policji – spotkania edukacyjne z uczniami oraz studentami Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku.
ETAP ZAKOŃCZENIA I OCENY EFEKTÓW REALIZACJI PROJEKTU - obejmie podsumowanie zorganizowanych działań edukacyjnych w ramach programów profilaktycznych "NOE" i Debata oraz pozostałych działań pod kątem potrzeb społeczeństwa lokalnego w zakresie efektywniejszych działań Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku i pozostałych instytucji zaangażowanych w projekt, mający na celu podniesienia świadomości o zagrożeniach wynikających z konsekwencji picia i zażywania innych środków zmieniających świadomość wśród dzieci i młodzieży, ich otoczenia. Jak również zniwelowanie występujących lokalnych problemów. Poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród mieszkańców Giżycka w ramach realizacji działań "Bądź bezpieczny na drodze".
- Podsumowanie działań w czasie programu, ilość uczestników oraz wyniki ilościowe i jakościowe ankiet przeprowadzonych czasie programu.
- Opublikowanie rezultatów i danych podsumowujących działania w ramach programu profilaktycznego NOE i programu profilaktycznego Debata na łamach strony Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, oficjalnej stronie miasta i informację na profilu społecznościowym miast oraz informację o wynikach w miesięczniku „Moje Giżycko”. Informacje nt. kampanii na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym - "Bądź bezpieczny na drodze".
Całkowita wartość zadania: 31 102,00 zł
Dofinansowanie: 24 882,00 zł
Wkład Gminy Miejskiego Giżycko: 6 220,00 zł
Okres realizacji zadania: 19.10.2022 r. – 31.12.2022 r.