Miasto

Miasto

Scroll Indicator
Kontakt Biuletyn Informacji Publicznej

O Giżycku

Fala

Zapraszamy do Giżycka, największego miasta na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, leżącego na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, w jednym z najatrakcyjniejszych regionów Polski i świata. Przez miasto biegnie kanał Łuczański przekopany w 1772 roku jako pierwszy z ośmiu kanałów łączących mazurskie jeziora,  a część miasta leży na wyspie. W okolicach Giżycka leży ponad 100 jezior, otaczają one miasto ze wszystkich stron.


 


Dzięki wyjątkowo dogodnym warunkom do uprawiania żeglarstwa, wielu wodnym przystaniom i cyklicznym imprezom regatowym, Giżycko określane jest mianem Żeglarskiej Stolicy Polski.


 


Otaczające tereny to wymarzone miejsce do uprawiania turystyki aktywnej i sportów ekstremalnych. Zwolennicy aktywnego spędzania czasu mogą zdecydować się na pieszą wędrówkę lub wyprawę rowerową wokół jeziora Niegocin. Doskonałym miejscem na nordic-walking, czy bieganie jest nasz las miejski. Oferta atrakcji dla aktywnych jest naprawdę bogata, od żeglowania, wędkowania, windsurfingu, kitingu, rejsów statkami, spływów kajakowych, jazdy konnej, po sporty ekstremalne: skutery wodne, nurkowanie, parasailing na lądzie wodzie i lodzie, quady czy samochody terenowe. Wielu z tych atrakcji zażywały najpiękniejsze kobiety świata uczestniczki Miss World, które gościły w 2006 roku w naszym mieście!


 


Zimą do przyjazdu zachęcają jedyne w swoim rodzaju zimowe plenery, krystalicznie czyste powietrze, przepiękne tereny do aktywnego wypoczynku i atrakcje: narty biegowe, skutery śnieżne, snow- i ice-kiting, czy biegi łyżwiarskie na rozległych przestrzeniach zamarzniętych akwenów, nurkowanie pod lodem i podlodowe wędkowanie, łyżwy na giżyckim lodowisku i oczywiście kuligi kończone ogniskami i wieczorami przy kominku. W okolicy Giżycka znajduje się również nowoczesny wyciąg narciarski Okrągłe. A ciekawostką może być fakt posiadania przez Giżycko w okresie międzywojennym skoczni narciarskiej na jeziorze Niegocin:)


 


Giżycko posiada nowoczesny, największy na Mazurach ekologiczny port pasażerski i jachtowy Ekomarina. Nowoczesna przystań znajduje się w samym centrum miasta, nad jez. Niegocin, siódmym co do wielkości jeziorze w Polsce i trzecim akwenem szlaku Wielkich Jezior. Port wyposażony jest w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych. W porcie z basenem dla 250 jednostek pływających, jest restauracja, wieża i tarasy widokowe, sala konferencyjna, lokale usługowe, sklepy żeglarskie, posterunek służb porządkowych i ratowniczych. Na terenie portu jest duże pole kempingowe i parkingi na 172 miejsca postojowe. Dzięki bardzo praktycznej Portkarcie można bez ograniczeń korzystać z wielu portowych usług i urządzeń. Obiekt jest całodobowo monitorowany. W Ekomarinie chętnie cumują „oldtimery”, tworzące Flotyllę Miasta Giżycka. Od zabytkowych łódek pobierana jest jedynie symboliczna opłata portowa.


 


Ekomarinę warto odwiedzić jeszcze z jednego powodu. Tu można zupełnie bezpłatnie skorzystać z warsztatów żeglarskich latem, a zimą z bojerowych (szczegóły na stronie portu www.ekomarinagizycko.pl).


 


Będąc w Giżycku koniecznie trzeba zobaczyć XIX-wieczną Twierdzę Boyen www.twierdza.gizycko.pl usytuowaną na tzw. "Wyspie Giżyckiej". To najcenniejszy zabytek naszego miasta, unikatowy na skalę nie tylko Polski ale i Europy obiekt fortyfikacyjny, nigdy zresztą nie zdobyty. Na trasie zwiedzania musi się znaleźć obowiązkowo również skrzydło zamku krzyżackiego (dziś jako odrestaurowana część luksusowego hotelu), XIV-wieczny most obrotowy na kanale Łuczańskim, jedyny taki w Polsce i jeden z dwóch czynnych tego typu mostów w Europie, zawsze otwierany ręcznie, zabytkowa Wieża Ciśnień z lokalnym muzeum i kawiarnią, stanowiąca dziś najlepszy punkt widokowy, kościół ewangelicki zaprojektowany przez wybitnego architekta Karola Fryderyka Schinkel’a, gdzie w lipcu i sierpniu odbywają się słynne koncerty organowe, Pasaż Portowy, kładka spacerowa i giżyckie molo. Warto także pospacerować ulicą Pionierską, czy Dąbrowskiego i zobaczyć  powstałe na przełomie XIX i XX w. tradycyjne kamienice, tworzące zwartą zabudowę, w większości z czerwonej cegły z neogotyckimi elementami ozdobnymi.


 


Naszą unikatową atrakcją są również żubry, z którymi można stanąć oko w oko w Puszczy Boreckiej!


 


W Giżycku co roku w pierwszy weekend maja odbywa się Wielkie Otwarcie Sezonu i widowiskowa parada jednostek pływających. Wśród szczególnie lubianych giżyckich imprez są pokazy lotnicze nad jez. Niegocin Mazury AirShow, Jarmark św. Brunona, Giżycki Tydzień Żeglarski z regatami, Giżycko Baroque Festival, Jazz nad Niegocinem, Dni Kultury Ukraińskiej, Mazury Hip-Hop Festiwal, Parada Motocykli, Święto Twierdzy Boyen "Operacja Boyen" i oczywiście wiele wodniackich wydarzeń jak np.  Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych, Regaty Puchar Mazur, Giżyckie Dni Oldtimerów i oczywiście zimą regaty bojerowe w klasie DN, czy na ślizgach Monotyp XV, których produkcję uruchomiono w 1949 roku właśnie w Giżycku.


 


Piękno Mazur dostrzegł cały świat. Mazurskie Jeziora okrzyknięto najpiękniejszymi na świecie w światowym plebiscycie New7Wonders of Nature z udziałem kilkuset milionów internautów. Pokonaliśmy wszystkich finalistów z Europy i prześcignęliśmy rozpoznawalne ikony światowej przyrody jak Malediwy,  Wielki Kanion Kolorado, Galapagos, Wodospad Salto Angel w Wenezueli,  Skałę Uluru w Australii czy Wezuwiusz. Wielkie Jeziora Mazurskie - najpiękniejszy region w Europie, wśród 14 najpiękniejszych miejsc na świecie! 


 


A smak prawdziwych Mazur można poznać właśnie w Giżycku!


 


#Giżycko #Mazury #GiżyckoŻeglarskaStolicaPolski